Engineering

Porzás csökkentésére szolgáló ködképző rendszerek
Olyan tanulmányokkal és tanácsadással foglalkozunk, amely szálló por nagynyomású ködképző rendszer segítségével történő csökkentését célzó technológiákra irányul. A „ködösítés” célja a fűtőanyagok (pl. szén, biomassza) és más ömlesztett anyagok szállítása és tárolása során fellépő porzás csökkentése. Nagynyomású ködképzők használatát általában szalagos szállítás átrakóhelyeire tervezik, ahol az ipari elszívás gazdasági vagy műszaki okokból nem lehetséges.
A tanulmányokat engineering divíziónk dolgozza ki, lásd a kapcsolatot.
A ködképzési helyek, amelyek elsősorban zárt átrakóhelyek, felszerelhetők nagynyomású, speciális fúvókákkal, amelyek a vizet finom ködként szórják szét. Ez magára köti a felkavart port, majd visszaszáll a szállított anyagra. A ködképzésre használt víznyomás kb. 20-40 bar. Ez a nyomás speciális fúvókák használata esetén elegendő a vízcseppek atomizálásához, a ködfejlesztéshez. A nagynyomású rendszernél nem adagolnak vegyi anyagokat a vízhez, és az üzemelés során semmilyen hulladék nem keletkezik. A szállított fűtőanyagba kis mennyiségű vagy semennyi víz sem kerül, így annak nedvességtartalma nem növekszik. A nagynyomású ködképző egység általában szűrt, klórral kezelt víz vezetékéhez csatlakozik. A nyomóegységből nagynyomású, korróziómentes anyagból készült csővezetéken jut el a víz az egyes mágnesszelep-boxokhoz (SB). A mágnesszelep-boxoktól pontos, korróziómentes acélcsövek vezetik a nagynyomású vizet az egyes ködképzési pontokhoz.
A csővezetékek nem temperált részeit téli üzemeltetéshez általában aláfűtéssel és szigeteléssel látják el. Az üzemeltetés határát jelentő hőmérséklet körülbelül 15 °C. Ilyen szélsőséges fagy idején a vizet leengedik a vezetékből, és a csöveket levegővel fújatják át. Az aláfűtés továbbra is működni fog. Az átrakóhelyeken elhelyezett fúvókák tömlőkkel és gömbcsapokkal, valamint tartókkal rögzítve csatlakoznak a nagynyomású vezetékhez. A szállópor képződés visszaszorítására nagynyomású ködképző ágyúk is használhatók. Ezeket az ágyúkat általában ömlesztett és poros anyagok lerakó-, vagy nagy átrakóhelyeire telepítik. A ködképző ágyúk szerelt fúvókák segítségével porlasztják a vizet apró cseppekre (7-15 μm) viszonylag alacsony vízfogyasztás és 40 barig terjedő nyomás mellett. Ködképző ágyúk nagyon előnyösen szerelhetők különféle rakodó-, kihordó- és kotrógépekre.